In het nieuwe schooljaar 2012-2013, kunnen ongeveer 1.200 scholen en 235.000 kinderen deelnemen aan het EU-Schoolfruitprogramma. De eerste 20 weken zijn groenten en fruit gratis. De EU betaalt 50 procent en het Nederlandse bedrijfsleven de andere 50 procent van de beschikbare zes miljoen euro.
Groente en fruit op scholen
De regeling is voor basisscholen in Nederland met als doel schoolfruit een structurele plek in het beleid van basisscholen te geven en kinderen meer kennis bij te brengen over groenten en fruit. Het wil de basis leggen voor goede voedingsgewoonten in de toekomst. Dit is volgens de organisatie vooral belangrijk, omdat het aantal kinderen met overgewicht steeds verder toeneemt.
Schoolfruitbeleid
De leerlingen krijgen in een periode van maximaal 20 weken gratis drie porties groenten en fruit per week, in totaal krijgen ze maximaal 60 porties. Na de gratis periode committeert de school zich aan het voortzetten van schoolfruit gedurende de rest van schooljaar 2012-2013. Minimaal twee keer per week groenten en fruit eten moet een vaste plek krijgen in het beleid van de school. Dit kan gebeuren op basis van een abonnement met een leverancier of doordat ouders groenten en fruit meegeven aan de kinderen.
Lesmaterialen over schoolfruit
Scholen worden vanuit het EU-Schoolfruitprogramma ondersteund bij het vormgeven van een schoolfruitbeleid en krijgen ook lesmateriaal aangereikt. Hiermee worden kinderen bewust gemaakt van het belang van eten van groenten en fruit. Ook is er een digitale tool van het Voedingscentrum beschikbaar voor het maken van schoolbeleid rond eten en bewegen.
2,4 miljoen porties gratis fruit
Het EU-Schoolfruitprogramma begon in schooljaar 2009-2010. In totaal deden al 4.500 scholen mee, een bereik van meer dan 60 procent van alle basisscholen. Circa 880.000 kinderen profiteerden, samen kregen ze zo’n 2,4 miljoen porties gratis schoolfruit. Uit onderzoek onder scholen die deelnamen aan het EU-Schoolfruitprogramma in 2011 blijkt dat het programma heel goed gewaardeerd wordt. Van de scholen is 85 tot 90 procent tevreden over de kwaliteit van de geleverde groenten en fruit en de verschillende soorten. Een kwart van de scholen geeft aan zeker door te gaan met het geven van groenten en fruit, daarnaast zegt circa 40 procent dit serieus te overwegen. Tot dit schooljaar loopt het programma slechts 10 weken op scholen, dit blijkt te kort om schoolfruit structureel in te voeren.
Leveranciers van groente en fruit
Voor schooljaar 2012-2013 zijn vier schoolfruitleveranciers. Zij sponsoren tevens het programma en zorgen er daarmee voor dat het kan worden uitgevoerd. De leveranciers zijn Schoolfruit.nu in samenwerking met The Greenery, Fruitschool, Kids & Fruit en Fruitmoment.
Samenwerkende partijen
Het Steunpunt SchoolGruiten, ondergebracht bij Wageningen University, en het Productschap Tuinbouw voeren samen met leveranciers het EU-Schoofruitprogramma uit. GroentenFruit Bureau, het Voedingscentrum, het Ministerie van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie en het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en de schoolfruitleveranciers ondersteunen het programma ook.
EU-Schoolfruit werkt samen met de Johan Cruyff Foundation om het belang van gezonde voeding en sporten onder de aandacht te brengen bij kinderen.
Lees ook op voedingnu.nl:
Stelling: Een gratis schoolfruitabonnement kan het fruitgebruik op scholen stimuleren, maar het is te vrijblijvend.
Groenten fruit bureau vraagt subsidie overheid bij afschaffen productschappen